Msze Św.

w niedziele i święta:
7:00, 8:30, 10:00, 11:30 (z udziałem dzieci),
13:00, 19:00, 21:00

w dni powszednie:
7:00, 9:00, 19:00

Więcej nabożeństw

Spowiedź Św.

przez cały tydzień:
przed i w czasie każdej Mszy Św.

w czwartki:
7:00 - 14:00 oraz 16:00 - 20:00

w pierwsze piątki miesiąca:
od 18:30

Więcej informacji

Kancelaria parafialna

od wtorku do piątku:
16:00 - 18:00

W okresie wakacyjnym kancelaria czynna:

Poniedziałek, środa, piątek 

16:00 - 18:00

Więcej informacji

Msze Św. i nabożeństwa

w niedziele i święta:
7:00, 8:30, 10:00, 11:30 (z udziałem dzieci),
13:00, 19:00, 21:00

w dni powszednie:
7:00, 9:00, 19:00


Nabożeństwa:

Różaniec z wystawieniem Najświętszego Sakramentu:

Codziennie o godz. 18:00

Adoracja Najświętszego Sakramentu:
W każdy czwartek po Mszy św. od godz. 7:00 do 21:00.

 

Spowiedź Św.

przez cały tydzień:
przed i w czasie każdej Mszy Św.

w czwartki:
7:00 - 14:00 oraz 16:00 - 20:00

w pierwsze piątki miesiąca:
od 18:30

Chrzest Św.

Świadectwo chrztu i kopia aktu chrztu mogą zostać wydane wyłącznie osobom, których akt dotyczy, jeżeli są pełnoletnie, oraz, w przypadku aktu osób małoletnich, ich rodzicom lub prawnym opiekunom.

Inne osoby mogą je otrzymać wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez wyżej wymienione osoby.

Takie same zasady obowiązują przy wydawaniu świadectwa i kopii aktu małżeństwa i innych zaświadczeń.

Zaświadczenie dla chrzestnych wydaje się wyłącznie osobom, których dotyczy na podstawie dokumentu potwierdzającego bierzmowanie oraz rozmowy duszpasterskiej dotyczących spełniania wymogów stawianych chrzestnym (Por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 874 §1).

Chrzestnymi nie mogą być m.in. osoby żyjące bez sakramentu małżeństwa, osoby niewierzące i niepraktykujące.


Q&A

KIEDY W NASZEJ PARAFII UDZIELA SIĘ CHRZTU?

Sakrament Chrztu jest udzielany w naszej parafii w drugą niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godzinie 13.00.

GDZIE ZAŁATWIA SIĘ SPRAWY ZWIĄZANE Z CHRZTEM DZIECKA?

W sprawach związanych z Chrztem zapraszamy do kancelarii parafialnej, w dni powszednie od 16.00 do 18.00. Podczas pierwszego spotkania ustalimy datę Chrztu, spiszemy dane dziecka, rodziców i rodziców chrzestnych.

JAKIE DOKUMENTY SĄ POTRZEBNE?

  • Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka z USC (do wglądu);
  • Dane rodziców chrzestnych (rok urodzenia i adres zamieszkania);
  • Wystawione przez parafię zamieszkania zaświadczenie dla rodziców chrzestnych potwierdzające możliwość pełnienia przez nich tej funkcji oraz zaświadczenie potwierdzające fakt przystąpienia do spowiedzi świętej. Zaświadczenia od rodziców chrzestnych można ewentualnie dostarczyć na katechezie przedchrzcielnej.

KTO MOŻE BYĆ CHRZESTNYM?

Przy wyborze rodziców chrzestnych pamiętajmy, że muszą to być osoby, które ukończyły 16 lat i przyjęły już sakrament bierzmowania. Godność tę mogą pełnić jedynie osoby wierzące i praktykujące. Ich rolą jest pomoc rodzicom dziecka w przekazywaniu wiary.

CZY JEST PRZEWIDZIANE JAKIEŚ SPOTKANIE DLA RODZICÓW I CHRZESTNYCH?

Tak - rodziców i chrzestnych zapraszamy na katechezę przedchrzcielną. Odbywa się ona w każdy piątek poprzedzający II niedzielę miesiąca. Spotykamy się w sali A lub w holu dolnym domu katechetycznego o godzinie 17.00.

NIE JESTEŚMY WASZYMI PARAFIANAMI, ALE CHCIELIBYŚMY OCHRZCIĆ DZIECKO W WASZYM KOŚCIELE. CZY JEST TO MOŻLIWE?

Tak, osoby mieszkające poza terenem naszej parafii chcące ochrzcić swoje dzieci w naszym kościele prosimy o przyniesienie z własnej parafii zgody na chrzest dziecka u nas.

JESTEM OSOBĄ DOROSŁĄ I CHCIAŁ(A)BYM PRZYJĄĆ CHRZEST. CZY JEST TO MOŻLIWE?

Oczywiście! Osoby dorosłe chcące przyjąć sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (czyli Chrzest, Eucharystię i bierzmowanie)przygotowujemy indywidualnie. Zapraszamy na rozmowę do kancelarii parafialnej!

I Komunia Św.

Przygotowanie do przyjęcia Pierwszej Komunii św. prowadzone jest w ramach katechizacji szkolnej w szkołach podstawowych na terenie naszej parafii. Przewidziane są też dodatkowe spotkania w kościele dla dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami, a także dla samych rodziców.

Wszelkie informacje mogą Państwo uzyskać u katechetek.

TERMINY I KOMUNII ŚW. W NASZEJ PARAFII:

  • Szkoła nr 97
  • Multischool
  • Szkoła nr 146
  • Szkoła nr 33

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

W każdy czwartek od godziny 7.30 do 9.00 i od 9.45 do 18.45 w naszym kościele jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Adoracja jest też w każdy piątek – rozpoczyna się Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00, a kończy tuż przed Mszą św. o godz. 19.00. Serdecznie zapraszamy!

KOMUNIA ŚW. DLA CHORYCH

W każdy pierwszy piątek miesiąca księża z naszej parafii odwiedzają chorych w ich domach, służąc im posługą sakramentalną: zanoszą chorym Komunię św., jest też możliwość spowiedzi, a także przyjęcia sakramentu namaszczenia. W niedziele z Komunią św. do wielu chorych i starszych wiekiem parafian udają się nadzwyczajni szafarze Komunii św. Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z którejś z tych posług, prosimy o kontakt z parafią (kancelaria lub zakrystia). Zachęcamy! Dla ludzi cierpiących to ogromna pomoc.

Bierzmowanie

Q&A

KIEDY W NASZEJ PARAFII UDZIELA SIĘ SAKRAMENTU BIERZMOWANIA?

Bierzmowanie odbywa się w naszej Parafii zazwyczaj raz w roku. Do przyjęcia tego sakramentu przygotowujemy zarówno młodzież, jak i dorosłych.

NA CZYM POLEGA PRZYGOTOWANIE DLA DOROSŁYCH?

Dorosłych do sakramentu bierzmowania przygotowujemy INDYWIDUALNIE, spotkania są prowadzone przez osoby świeckie. Osoby zainteresowane przygotowaniem zapraszamy do kancelarii. Nasi parafianie mogą od razu zapisać się do kolejki oczekujących, osoby spoza parafii prosimy o przyniesienie z własnej parafii zgody na odbycie kursu u nas.

Aby Państwa zapisać, będziemy potrzebowali danych adresowych, daty urodzenia i numeru telefonu. Na rozpoczęcie kursu od momentu zapisania trzeba poczekać około 1,5 miesiąca. Skontaktujemy się z Państwem telefonicznie, kiedy nadejdzie Państwa kolej. Po ukończeniu kursu (ok. 10-12 spotkań) wystawimy zaświadczenie, które zaniosą Państwo do kancelarii w parafii, gdzie będą Państwo przyjmować sakrament bierzmowania. Aby wystawić zaświadczenie o ukończeniu kursu, będziemy potrzebowali (do wglądu) świadectwa chrztu.  Informacje o miejscu i terminie bierzmowania w Archidiecezji Warszawskiej mogą Państwo uzyskać w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

NA CZYM POLEGA KURS DLA MŁODZIEŻY?

W naszej parafii istnieją dwie formy przygotowania do bierzmowania dla młodzieży.

FORMA TRADYCYJNA

Spotkania odbywają się w małych grupach, co drugi poniedziałek w salkach parafialnych.

Zaproszona jest młodzież z klas 8 szkoły podstawowej i 1 liceum z naszej parafii.

Warunkiem dopuszczenia do bierzmowania jest uczestnictwo w życiu sakramentalnym Kościoła, systematyczny udział w spotkaniach, uzyskanie pozytywnej opinii od prowadzących spotkania, a także poświadczone przez katechetę uczestnictwo w lekcjach religii.

POST-CRESIMA 

Młodzi spotykają się w niewielkich grupach i są przygotowywani przez małżeństwa z parafii, które zostały wybrane i przygotowane do tej posługi. Młodzi spotykają się w piątki.

Kurs ten rozpoczął się na przełomie września i października. 

Warunkiem dopuszczenia do bierzmowania jest uczestnictwo w życiu sakramentalnym Kościoła, systematyczny udział w piątkowych spotkaniach, uzyskanie pozytywnej opinii od rodziny prowadzącej spotkania, a także poświadczone przez katechetę uczestnictwo w lekcjach religii.

Małżeństwo

Q&A

KIEDY MOŻNA SIĘ ZGŁOSIĆ DO KANCELARII W SPRAWIE ŚLUBU?

Aby zawrzeć sakramentalny związek małżeński, narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed zaplanowaną datą ślubu.

CZY TRZEBA WCZEŚNIEJ ZAREZERWOWAĆ TERMIN?

Jeśli chcieliby Państwo, żeby liturgia ślubna miała miejsce w naszym kościele, dobrze byłoby odpowiednio wcześnie ustalić i zarezerwować termin.

W KTÓREJ PARAFII NALEŻY ZAŁATWIAĆ SPRAWY ZWIĄZANE ZE ŚLUBEM?

Do załatwienia spraw związanych ze ślubem uprawnione są parafia zamieszkania narzeczonej i parafia zamieszkania narzeczonego. Mogą Państwo wybrać jedną z nich.

A CO JEŚLI OBOJE NIE MIESZKAMY NA TERENIE WASZEJ PARAFII, A MIMO TO CHCIELIBYŚMY WZIĄĆ ŚLUB NA DOMANIEWSKIEJ I U WAS ZAŁATWIĆ WSZELKIE FORMALNOŚCI? CZY JEST TO MOŻLIWE?

Tak, jest to możliwe. Należy w takim przypadku w swojej parafii (w parafii narzeczonego lub w parafii narzeczonej) poprosić o tzw. substytucję, czyli dokument, na mocy którego mamy prawo załatwić w naszej parafii wszelkie formalności i pobłogosławić związek.

A CO TO TAKIEGO LICENCJA?

Licencja to inny typ dokumentu związany ze ślubem. Jeśli wszystkie formalności załatwią Państwo w parafii narzeczonego lub narzeczonej, ale chcieliby Państwo, by liturgia ślubna miała miejsce w innym kościele, na przykład u nas, należy poprosić (w parafii narzeczonego lub w parafii narzeczonej) o wystawienie licencji. Dokument stanowi poświadczenie, że zostały dopełnione wszelkie formalności, stanowi jednocześnie zgodę na pobłogosławienie związku w innej parafii.

JAKIE DOKUMENTY TRZEBA ZGROMADZIĆ I PRZYNIEŚĆ DO KANCELARII PRZED ŚLUBEM?

Do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed ślubem należy dostarczyć następujące dokumenty:

  • Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa (z Urzędu Stanu Cywilnego)
  • Świadectwo Chrztu narzeczonego i narzeczonej. W kancelarii parafii Chrztu należy zaznaczyć, że świadectwo jest potrzebne do ślubu.
  • Świadectwo bierzmowania, jeśli na świadectwie Chrztu nie ma odpowiedniej adnotacji
  • Zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego (można je dostarczyć później)
  • Zaświadczenie o odbyciu trzech spotkań w poradni małżeńskiej (można je dostarczyć później)
  • Dane świadków (imiona i nazwisko, wiek, adres zamieszkania)

GDZIE I KIEDY MOŻNA SPISAĆ PROTOKÓŁ PRZEDŚLUBNY?

Protokół można spisać w kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed ślubem. Można to połączyć ze złożeniem dokumentów, o których była mowa wcześniej. Na rozmowę duszpasterską z narzeczonymi i spisanie protokołu potrzeba trochę czasu. Warto więc przyjść do kancelarii nie później niż o godzinie 17.00. Radzimy wybrać inny dzień niż poniedziałek, bo tego dnia w kancelarii jest najwięcej interesantów.

Pozostałe informacje mogą Państwo uzyskać podczas wizyty w kancelarii i w trakcie kursu przedmałżeńskiego.

KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI

W naszej parafii kurs odbywa się w środy o godz. 18:00 w kościele dolnym domu katechetycznego. Najbliższy kurs rozpoczyna się 2 października 2024 r. Szczegółowych informacji dotyczących kursu udziela ks. Stanisław Sieluk email: stanislaw.sieluk@gmail.com.

PORADNIA RODZINNA

Parafialna poradnia rodzinna jest czynna w poniedziałki od godz. 20.00 i mieści się w domu katechetycznym. Prosimy umówić się wcześniej na spotkanie.

Telefon odpowiedzialnego za poradnię:

Mikołaj Rybarczyk:  510 028 183
Michał Pietrusiński
Robert Oledzki

Namaszczenie chorych

Q&A

KIEDY I GDZIE MOŻNA W NASZEJ PARAFII PRZYJĄĆ SAKRAMENT CHORYCH?

Jest to możliwe w każdej chwili, jeśli zachodzi taka potrzeba. Wystarczy przyjść do zakrystii po Mszy św. i poprosić o sakrament. Jeśli nie jest się w stanie łaski uświęcającej, przed przyjęciem sakramentu chorych należy się wyspowiadać.

KIEDY JEST WSKAZANIE PRZYJĘCIE TEGO SAKRAMENTU?

Namaszczenia udziela się osobom starszym, a także – niezależnie od wieku – poważnie chorym oraz tym wszystkim, którzy znajdują się w niebezpieczeństwie śmierci.  Do sakramentu można też przystąpić przed planowaną operacją chirurgiczną czy inną wizytą w szpitalu. Poprzez sakrament namaszczenia Chrystus pomaga choremu w dźwiganiu krzyża cierpienia i starości. Jeśli taka jest wola Boża, sakrament może prowadzić do wyzdrowienia.

CZY TO PRAWDA, ŻE NAMASZCZENIE CHORYCH MOŻNA PRZYJMOWAĆ WIELE RAZY?

Tak, to jeden z tych sakramentów, do których możemy przystępować wielokrotnie, jeśli jest taka potrzeba.

CZY MOŻLIWE JEST PRZYJĘCIE TEGO SAKRAMENTU W DOMU LUB W SZPITALU?

Tak, oczywiście. Będąc w szpitalu, należy zwrócić się do kapelana. Naszych parafian, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą przychodzić do kościoła, odwiedzamy w ich domach. Wizyty te mają miejsce w każdy pierwszy piątek miesiąca. Jeśli jest taka potrzeba, możemy też oczywiście przyjść z posługą duszpasterską w innym dogodnym terminie. Prosimy w takiej sytuacji o kontakt telefoniczny z parafią.